Birçok kişi için oldukça çeşitli eğitim kurumları yer almaktadır. İşte bunlardan bir tanesi de işaret dili eğitimi olarak karşımıza çıkıyor. İşaret dili eğitimi günümüzde birçok farklı şekilde yapılıyor. Online olarak da yüz yüze olarak da eğitim veren birçok kurum mevcut. İşaret dili eğitimini almak isteyen birçok farklı grup da var. Yani sadece işitme engelli vatandaşlar ve onların yakın çevresi işaret dili eğitimi alıyor diye düşünmemek gerekir. İşaret dilini geliştirip bu alanda kariyer yapmak isteyen birçok kişinin de olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Bu sebeple de eğitim kurumlarına olan talep de oldukça fazladır. Zaten sırf üç milyon işitme engelli vatandaş bulunmaktadır.

İşaret dili eğitimi ne kadar sürüyor tarzı sorular da geliyor. Bu aslında birçok etkene bağlı olarak değişecek bir sorudur. Çünkü işaret dili eğitimi alacak olan kişiler dilerlerse hafta içi dilerlerse hafta sonu eğitim almak isteyebilir. Örneğin hafta içi 3-4 günlük bir eğitim alacak olan bir kişi hafta sonu 2 gün eğitim alacak olan bir kişiye göre doğal olarak daha çabuk bitirecektir. Bir diğer etken de kişinin amacı olacaktır. Çünkü eğer kişi sadece günlük konuşma dili düzeyinde bilgi sahibi olmak istiyorsa bu durumda 1 kur yeterli olacaktır. 1 kur da yaklaşık olarak 100-120 saat sürmektedir. Fakat kişi tamamıyla öğrenip eğitim verecek seviyeye gelmek istiyorsa bunun için bazı kurslarda 3 bazı kurslarda da 4 kur eğitim alacaktır.

Yani işaret dili eğitimi ne kadar sürüyor sorusunun cevabını da bu şekilde vermek mümkün olacaktır. İşaret dili eğitim kurumlarında sertifika da verilmektedir. Bu sebeple de kurs seçimi yaparken mutlaka sertifika olup olmadığı hususunda net bilgi alınmalı ve bu sertifikanın kurumlarda geçerli olup olmadığı da net bir şekilde öğrenilmelidir. Bu sayede kurslardan alınan sertifikalarla birlikte kişinin işaret dili konusunda bilgi sahibi olduğu tescillenecektir. Böylece birçok farklı eğitim kurumunda eğitim verecek seviyeye gelecek farklı olarak da işaret dili tercümanlığı da yapabilecektir.